PUTOVANJE ZA PENZIONERE IZ DANSKE U BOSNU I HERCEGOVINU
Osnovno pravilo o putovanjima penzionera jeste: Svi oni koji imaju boravišnu adresu prijavljenu u Narodnom Registru (Folkeregister) u Danskoj, mogu potovati i privremeno boraviti izvan Danske, a da im to ne utiče na penziju, pod slijedećim uslovima:
• Ako se radi o pojedinačnom putovanju kraćem od 12 mjeseci.
• Ako se radi o više putovanja u različitim intervalima trajanja, ali ne dužim od 3-4 mjeseca po putovanju, međutim ukupno 6 mjeseci za godinu dana.
Ovo pravilo se međutim ne odnosi na putovanja u takozvane treće zemlje, odnosno zemlje koje nisu članice Evropske Unije. Ukoliko penzioner planira putovati i boraviti duže od 2 mjeseca u nekoj od zemalja koje nisu članice Evropske Unije, obavezan je izvijestiti vlasti o planiranom putovanju. Vlastima treba dostaviti slijedeće podatke:
• Datum putovanja: odlazak i povratak, sredstvo putovanja.
• Eventualna primanja u inostranstvu (penzija, pomoć, plata ili slično).
Javljanje vlastima prilikom povratka u Dansku je obavezno. Ukoliko putovanje nije bilo planirano da traje duže od dva (2) mjeseca a zbog nepredvidivih situacija, na primjer zdravstvenih, mora biti produženo - potrebno je odmah kontaktirati vlasti o tome (pismom, telefonski, faxom, mailom ili slično). Pošto BiH nije - na našu žalost - članica Evropske Unije, bh-građani koji uživaju penziju u Danskoj, dužni su da paze na pomenuta pravila prilikom putovanja u domovinu.
Postoji određen broj starijih bh-građana koji nemaju status izbjeglice već takozvanu humanitarnu dozvolu boravka. Ovi građani nisu ostvarili pravo na penziju već primaju jednu vrstu socijalne pomoći, takozvanu ”malu socijalu”. Za njih vrijede ista pravila o putovanju kao i za sve ostale primaoce socijalne pomoći. Treba naglasiti, da primaoci socijalne pomoći ne ostvaruju nikakvo pravo na pomoć, za period/e boravka izvan Danske, bez obzira na njihovu starosnu dob ili dužinu boravka. Eventualno putovanje i boravak izvan Danske, bez obzira na njegovu dužinu, primaoci socijalne pomoći trebaju uvijek dogovoriti sa vlastima, odnosno sa socijalnim savjetnikom u opštini.
Kućna pomoć (Hjemmehjælp)
Danski sistem blagostanja (velfærdssystem) omogućava svim građanima kućnu pomoć - ukoliko imaju potrebu za pomoći, a ispunjavaju zakonom predviđene uslove
Zakon o ličnoj karti državljana i Zakon o putnim ispravama
Zakonom o ličnoj karti državljana Bosne i Hercegovine propisuje se obrazac, izdavanje, zamjena, rok važenja, gubitak i evidencija ličnih karata državljna BiH.
Lična karta je jedinstvena za sve državljane BiH i važi na cijeloj teritoriji BiH, kao javna isprava kojom se dokazuje identitet, činjenica mjesta i datuma rođenja, prebivališta odnosno boravišta za raseljeno lice i državljanstva BiH. Državljanin stariji od 18 godina sa prebivalištem u BiH dužan je da ima ličnu kartu izdatu u mjestu prebivališta, a raseljeno lice sa boravištem u BiH dužno je da ima ličnu kartu izdatu u mjestu boravišta. Ako lice izgubi državljanstvo BiH ili ako više nema prebivalište u BiH dužno je bez odlaganja vratiti ličnu kartu nadležnom organu. Zakonom je zabranjeno ustupanje lične karte drugom licu, korištenje kao svoje lične karte drugog lica, te korištenje lične karte drugog lica u svrhu pribavljanja bilo kakve koristi ili prava. Obrazac lične karte sadrži rubrike koje se moraju popuniti, pa se od državljanina koji podnosi zahtjev za izdavanje lične karte prikupljaju sljedeći podaci koji se unose u ličnu kartu: ime (imena), prezime, datum rođenja, mjesto rođenja, opština prebivališta ili boravišta za raseljeno lice, pol, jedinstveni matični broj (JMB), fotografija, potpis i državljanstvo. Izdavanje, poništavanje i zamjenu ličnih karata u okviru svoje nadležnosti vrše u Federaciji BiH kantonalna ministarstva unutrašnjih poslova, u Republici Srpskoj Ministarstvo unutrašnjih poslova RS i u Brčko Distriktu Bosne i Hercegovine nadležni organ, koji funkcionalno djeluje kao državna institucija.
Dva pasoša - realnost u Danskoj
Danci koji žive i rade u inozemstvu, i stranci koji dolaze da žive i rade u Danskoj, imat će pravo na dvojno državljanstvo, ako to žele
Najznačajnija promjena se sastoji u mogućnosti dobijanja dvojnog državljanstva za sve one osobe koje to žele, a koje sukladno zakonskim odredbama ostvaruju pravo na to. Danci koji žive i rade u inozemstvu, i stranci koji dolaze da žive i rade u Danskoj, imat će pravo na dvojno državljanstvo, odnosno ostvarit će pravo na mogućnost posjedovanja dva pasoša. Ministrica pravde Karen Hækkerup postigla je političku saglasnost o ovim promjenama s partijama koje su do sada bile isključivo protiv dvojnog državljanstva, prevashodno s Liberalima (Venstre parti).
Treba napomenuti, da su i Socijaldemokrati u Danskoj dugo godina važili za protivnike uvođenja dvojnog državljanstva. Na sreću, promijenili su mišljenje u zadnjih par godina. Jedini protivnik uvođenja dvojnog državljanstva je još uvijek Danska Narodna Partija (Dansk Folkeparti), a osnovni razlog protivljenja je, u to nema nikakve sumnje, zakonska mogućnost da i stranci ostvare pravo na dvojno državljanstvo. Modalitet, na koji je Radna grupa utrošila puno vremena, a koji bi omogućio dvojno državljanstvo samo građanima koji žive u zemljama članicama Evropske unije ili NATO-a, odbačen je iz razloga diskriminacije sukladno Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima (Europæisk Konvention om Menneskerettigheder).
Do sada su se Danci, koji su prihvatali državljanstvo zemlje u kojoj su radili i živjeli, morali odreći svoga danskog državljanstva. I obratno, stranci koji su željeli dansko državljanstvo, morali su se odreći svoga nacionalnog državljanstva, s izuzetkom rijetkih osoba s statusom izbjeglica, koji su ostvarili pravo na dansko državljanstvo prije dolaska na vlast građanskih partija i presudnog uticaja Danske Narodne Partije na politiku prema izbjeglicama. Mogućnost retroaktivne primjene ovog zakona može značiti, da svi oni koji su se morali odreći nacionalnog državljanstva, mogu povratiti izgubljeno državljanstvo. Za sada nije poznato, koji će period biti obuhvaćen retroaktivnim dejstvom.
Pooštravanje propisa za tražioce prijevremenih penzija
Vlada priprema izmjene zakona o prijevremenoj penziji (førtidspensionsloven). U trenutku pisanja ovoga teksta, detalji penzione reforme nisu objelodanjeni, ali političke izjave nedvojbeno upućuje na pooštravanje propisa za sve tražioce, posebno za mlađe osobe. Nakon ovih zakonskih izmjena, predviđa se, da neće biti moguće dodijeliti permanentnu/stalnu penziju osobama mlađim od 40 godina.
Bivša Vlada Lars Lykke Rasmussen-a, već je u 2010 godini otpočela sveobuhvatne pripreme za reformu penzionih zakona. Između ostalog, Vlada je predlaga isključivo mogućnost privremene penzije, i to samo u izuzetnim slučajevima, za osobe mlađe od 45 godina. Nova Vlada je nastavila tamo gdje je ”stara” stala, gotovo u istom tonu. Već u oktobru prošle godine ministar za zapošljavanje (beskæftigelsesminister) Mette Frederiksen kaže: ” Mladoj osobi nije potrebna penzija. Mladi trebaju doprinijeti tržištu rada, jer za to imaju resurse. Možemo diskutovati o starosnoj granici, ali je strašno reći jednom 20-godišnjaku, da nije sposoban za posao”!
Šta sve Facebook zna o vama?
Facebook je odavno prerastao sve okvire i imena koja mu se mogu nadjenuti i postao je, uz Google, najbliži Velikom Bratu iz Orwellove 1984. godine. Ne vjerujete? Kad pročitate listu ličnih podataka i činjenica koje o vama može znati Facebook prema istraživanju BuzzFeeda, vjerujemo da ćete se malo zamisliti.