Sead Maslo, direktor Agencije za državnu službu FBiH: Bivši diplomata u kadrovskoj politici Sead Maslo na mjestu direktora Agencija za državnu službu Federacije BiH nalazi se od jula 2010. godine. Rođen je 04. novembra 1958. godine, a diplomirao je na Pravnom fakultetu Univerzitet Džemal Bijedić u Mostaru. Postdiplomski studij pohađao je na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu, na Katedri za međunarodno i državno javno pravo. Danas se nalazi na čelu Agencije koja zapošljava državne službenika na zahtjev organa državne službe FBiH, organizira stručna obrazovanja i usavršavanja zaposlenika u državnim institucijama. U svom obraćanju javnosti Maslo ističe da je njihova misija "promovirati najviše etičke standarde u radu državnih službenika kroz stalnu edukaciju i obuku te modernizirati praksu menadžmenta ljudskih potencijala kako bi se postigla veća efikasnost i motiviranost državnih službenika". Također, zalažu se za "moderan model upravljanja ljudskim resursima, prevazilaženjem birokratizma i administrativnih prepreka". Pored redovnih poslova, Sead Maslo obavlja dužnost potpredsjednika Upravnog odbora Centra za informiranje i priznavanje dokumenata iz oblasti visokog obrazovanja BiH u Mostaru. Bio je član Zakonodavno-pravne komisije Parlamenta FBiH te predsjednik Izborne komisije Grada Mostara. Radio je kao savjetnik za upravu i javnu administraciju u Savezu općina i gradova Federacije BiH. Kako navodi u biografiji, bio je i predsjednik Upravnog odbora Gimnazije Mostar, član Upravni odbor Fakulteta za poslovni menadžment i Univerziteta u Mostaru. Od projekata izdvaja saradnju Općine Vejle (Danska) i Grada Mostara na području razvoja organizacije i unapređenja rada gradske administarcije (2001.-2004.) i Jačanje kapaciteta lokalnih vlasti i uloge Saveza općina i gradova FBiH u saradnji sa Asocijacijom lokalnih vlasti Holandije VNG (2003.-2004.). Govori engleski i danski.
Pekinški tim je analizirao rezultate 14 istraživanja Pijenje zelenog čaja smanjuje nivo tzv. lošeg holesterola, a nivo tzv. dobrog holesterola ostavlja nepromijenjenim, poručuju kineski stručnjaci s Medicinskog fakulteta u Pekingu. To je možda jedan od razloga što se ovaj čaj dovodi u vezi s manjim rizikom od srčanih bolesti, prenijela je novinska agencija Rojters.
Pekinški tim je analizirao rezultate 14 istraživanja tokom kojih su učesnici redovno konzumirali zeleni čaj ili ekstrakt tog čaja tokom tri nedelje do tri mjeseca.
Ovaj čaj je u prosjeku smanjivao nivo lošeg - LDL holesterola (holesterola niske gustine) za 2,2 mg/dL (miligrama po decilitru krvi), odnosno za nešto ispod dva posto.
|